Kamerový systém na dom


Inštalácia kamerového systému na dom patri medzi jednu z našich najčastejších činností. V dnešnej neistej dobe s rastúcou mierou kriminality je požiadavka na bezpečné bývanie čoraz aktuálnejšia. Najčastejšou formou zabezpečenia domu je samozrejme alarm, doplnený o spoľahlivý kamerový systém. Faktom je, že kamerový systém sa stal oveľa dostupnejší pre bežných ľudí v porovnaní s minulosťou, kedy bol výsadou len firemných objektov.

Ľudia nám často volajú, že by chceli na dom jednu alebo dve kamery, prípadne hľadajú na internete kamerové sety za účelom ušetrenia financií. Výsledkom takého telefonátu je zistenie, že kamerový systém stojí omnoho menej ako čakali a výhody odbornej a certifikovanej montáže stoja za zváženie.

Formou Q/A stručne odpovedáme na najčastejšie otázky, ktoré od vás dostávame.

Koľko kamier potrebujem?

V praxi sa na rodinný dom montujú od 2 až do 8 ks kamier. Najčastejšie však 4 kamery po celom obvode objektu.

Čo ak nemám pripravenú kabeláž?

Ak máte možnosť naťahať kabeláž pre kamerový systém počas stavby určite tak spravte. Cena káblu je  zanedbateľná a ušetrí vám starosti do budúcna. V prípade že teda kabeláž nemáte, vieme riešiť ťahanie káblov v podhľade, v podkroví, prípadne v lištách. Vždy sa snažíme spraviť kabeláž „neviditeľnou“ aby váš dom nezdobili lišty a káble.

kamera

Aký tvar kamery používame?

Rozlišujeme dva základné typy : DOME (polgulatá so sklíčkom alebo bez sklíčka) a BULLET.

Zvyčajne nechávame na zákazníkovi výber tvaru kamery. Vždy záleží na požiadavke, či má byť kameru vidno alebo má byť ,,neviditeľná“ Každá má svoje pre a proti, no podrobné informácie sú predmetom konzultácie pri obhliadke.

Aký záber má kamera? Dá sa otáčať?

Pri zornom uhle kamery je dôležité poznať objekt a povedať si, čo chceme aby kamera videla. Po obhliadke Vám zvolíme vhodný objektív aby ste mali zabrané to čo potrebujete. Najčastejšie sa používajú šikohúhle kamery s uhlom záberu 98 stupňov, vďaka ktorému zaberiete väčšiu časť pozemku alebo objektu. V ponuke máme aj kamery s takzvaným variofokálnym objektívom, ktorý umožňuje optické priblíženie a môže tak snímať povedzme len bránu.

Čo sa týka otáčania kamery, tieto kamery sa nazývajú PTZ kamery a môžeme ich vidieť napríklad v meste alebo v priemyselných objektoch. Takéto kamery sú pre obyčajný dom veľmi drahé (ceny začínajú na 500€) a vyžadujú obsluhu. Namiesto jednej drahej otočnej kamery radšej zvolte 3 statické lacné, ktoré zaberú rovnakú oblasť.

kamery

Aké rozlíšenie majú kamery?

Kamery ktoré ponúkame začínajú na rozlíšení 2Mpx, teda FullHD, no za predpokladu že uvažujeme do budúcnosti, odporúčame siahnuť po vyššom rozlíšení aspoň 4mpx. Najčastejšie inštalujeme kamery s rozlíšením 4K. O kamere sa dozviete viac TU.

Ako umiestniť kamery?

Pri monitorovaní okolia domu resp. pozemku sa neodporúča kamery umiestniť príliš vysoko(aby sme nesledovali len páchateľovu čiapku z hora) a určite treba myslieť aj na vchody na pozemok aj  do domu a kamery nasmerovať na ňe, nie nad ani smerom od nich. Kamery je taktiež dobré umiestniť tak, aby jedna kamera videla na druhú. vďaka čomu sa zaistí ochrana samotných kamier pred zneškodnením. POZOR, kamery sa nemôžu dívať priamo na seba. IR prísvit by spôsobil na oboch kamerách tmu.  

 kamerky

Majú kamery nočné videnie?

Veľa ľudí to nevie, no pravdou je , že všetky bezpečnostné kamery na trhu disponujú nočným videním. Samozrejme s rastúcou cenou sa zlepšuje nočné videnie, napríklad vo vzdialenosti prísvitu, do akej kamery v noci vedia snímať. Vďaka dnešnej modernej technológi prísvitu, ste schopný rozoznať v tme napríklad aj tvár páchateľa, narozdiel od staršieho prísvitu, kedy vidíte len biely obrys postavy. Väčšina nami ponúkaných kamier však disponuje vysoko citlivým čipom, ktorý umožňuje vidieť v noci farebne, bez potreby použitia IR prisvietenia.

nocne videnie

Kde sa ukladá záznam?

Pri ukladaní záznamu máme hneď tri riešenia. Najčastejšie sa využíva záznamové zariadenie, resp. videorekordér so zabudovaným HDD. Ide o zariadenie, do ktorého sú zvedené všetky kamery a uložený záznam.

Druhou možnosťou je SD karta. Táto možnosť sa využíva pri použití 1ks kamery.

V neposlednom rade je alternatívou ukladania záznamu na cloud, teda internetové úložisko. Najmenej používané, no odporúčame kombinovať pevné a cloudové úložisko.

Do akej vzdialenosti vidia kamery?

Vzdialenosť cez deň je prakticky závislá od počtu megapixelov, teda rozlíšenia. Čím vyššie rozlíšenie, tým lepší detail pri digitálnom priblížení. V podstate tak isto ako na fotografi napríklad z mobilu. Nočné videnie býva v rozmedzí od 20 do 80m v závislosti od kvality kamery.

Dajú sa kamery pozerať cez mobil?

Samozrejme, v ponuke máme prehľadnú appku na iOS aj Android. Služba je bez mesačných poplatkov a vyžaduje len internetové pripojenie ako na strane kamerového systému, tak na strane užívateľa.

Prezeranie cez appku 

 

Máte v ponuke aj WiFi kamery?

Áno máme, ale nemontujeme ich ani neodporúčame. WiFi pripojenie je nestabilné, a nezaručuje hlavnú požiadavku na kamerový systém, ktorou je spoľahlivosť. Každá skúsená montážna firma vám povie „kábel je kábel“.

Aké príslušenstvo je v ponuke?

Okrem základných súčastí teda kamier a nahrávacieho zariadenia vždy doporučujeme doplniť kamerový systém aj o UPS, teda záložný zdroj, monitor ale aj uzamykateľný rack.

Čo hovorí legislatíva, môžem snímať suseda či ulicu?

Pri navrhovaní a teda aj samotnej inštalácii kamerového systému treba dodržať určité náležitosti ktorými sa riadi zákon v zmysle GDPR. Pre dodržanie zásad ochrany osobných údajov Vám ochotne poradímea v prípade záujmu vypracujeme aj bezpečnostnú smernicu.

 Koľko stojí taký kamerový systém?

Cena je závislá samozrejme od počtu kamier a kvality kamerového systému. Orientačné ceny zistíte v sekci kamerové systémy na našom webe alebo na našom ESHOPE.

Neváhajte náš však kontaktovať telefonicky alebo emailom a využite vypracovanie cenovej ponuky úplne zdarma a nezáväzne.

Na záver

Kamerový systém je investácia do budúcnosti, ktorá sa vám vráti niekoľko násobne. Až 8/10 prípadov krádeží sú objasnené práve vďaka kvalitne nainštalovanému kamerovému systému a v 90% prípadoch odrádza páchateľa od vlámania.

Vždy preto odporúčame zveriť inštaláciu profesionálom, vďaka čomu zaistíte maximálnu efektivitu a spoľahlivosť systému. Naše inštalácie chránia už desiatky domov po celom Slovensku.

 

Nenašli ste v článku odpoveď na vašu otázku? Pýtajte sa. Sme tu pre Vás.

 

Napíšte nám

montáž PTZ

Povedzte nám o Vašom projekte, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku a zodpovieme všetky otázky.

Chránené testom reCAPTCHA. Ochrana súkromia - Zmluvné podmienky

Prevádzkovateľ neručí za správnosť a úplnosť informácií na týchto internetových stránkach. Prevádzkovateľ môže kedykoľvek bez predchádzajúceho upozornenia realizovať zmeny informácií na týchto internetových stránkach. Prevádzkovateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné škody, ktoré užívateľom môžu vzniknúť v súvislosti s používaním stránok.