Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Mýty a nové možnosti kamerových systémov o ktorých ste nevedeli


    Niet pochýb o tom, že popularita bezpečnostných kamier rýchlo rastie. Tento rast však už v dnešnej dobe nie je spôsobený iba potrebou zvyšovania bezpečnosti a prevencie kriminality, ale aj rýchlo sa rozvíjajúcou škálou možností inteligentnej analýzy videa, ktoré moderné kamerové systémy už ponúkajú a sú stále viac a viac cenovo dostupné. 

    Moderné kamery vedia, bez ďalšieho softvérového a hardvérového vybavenia napríklad pracovať s EČV (ŠPZ) vozidiel, sledovať pohyb narušiteľa, alebo a aj zároveň počítať ľudí, ktorí prídu ku Vám do predajne alebo reštaurácie a na záver dňa Vám dáta aj poskytnúť v zrozumiteľnej forme. Aj napriek množstvu kamier, ktoré sa v súčastnosti na Slovensku alebo aj vo svete namontuje, nie je stále úplne jasné čo všetko Vám môžu ponúknuť a navyše sa aj z radov profesionálov dozvedáme dokonca rôzne mylné informácie a názory.

    Dnes Vám skúsim vniesť viac svetla do niektorých z nich

1. Kamery nedokážu zastaviť konanie človeka

    Až do nedávna boli kamerové systémy zamerané hlavne reaktívne. Až po tom ako nastal incident a niekto na to prišiel, si prevádzkovateľ systému vyžiadal záznam, kde pracne hľadal čas, kedy sa udalosť stala a potom ešte aj na ostatných kamerách v systéme hľadal túto osobu a snažil sa ju identifikovať.  

    Doba pokročila a dnes už sú v ponuke aj kamery, ktoré v reálnom čase analyzujú každú jednu snímku obrazu a objekty v zábere porovnávajú voči nastaveným pravidlám, ktoré ak sú porušené vyvolajú poplach. S dátami v tejto forme už potom nie je problém pracovať. V zázname viete presne určiť, kedy narušiteľ vošiel do zóny záujmu, alebo ako dlho tam zotrval. Informáciu o prebiehajúcej krádeži môžete automaticky odosielať zodpovedným osobám, ktoré privolajú napríklad políciu. 

    Navyše vďaka funkcii včasného varovania, dokážu niektoré typy kamier pri narušení zasvietiť na páchateľa svetlo, sledovať jeho pohyb po scéne, prehrať predvolený zvuk, napríklad “POLÍCIA JE NA CESTE”, alebo môj obľúbený zelený laser, ktorý cieli priamo na páchateľa.

2. Bezpečnostné kamery nie sú nutnosť

    Tvrdiť, že bezpečnostné kamery nie sú potrebné pretože sa Vám zatiaľ ešte žiadna nepríjemnosť nestala, je podobné ako napríklad nemať zdravotné poistenie, pretože práve nie ste chorý. Problémom však je to, že kamerový systém potrebujete ešte predtým ako sa niečo stane. Navyše kamerový systém pôsobí aj preventívne a niektoré incidenty sa nestanú už len vďaka tomu, že kamery máte viditeľne nainštalované a priestor riadne označený.  

    Ak napríklad prevádzkujete predajňu alebo reštauráciu určite sa u vás už stalo, že niekto zaplatil napríklad 10 € bankovkou a dožadoval sa vydať z 20 eurovej a podobne.

    Využití kamier je neúrekom a škody, ktorým predchádzajú sú takmer vždy niekoľkonásobne vyššie ako zriaďovacie náklady.

3. Čím väčšie rozlíšenie a viac pixelov tým lepšie

    Je pravda, že viac pixelov poskytuje viac detailu v zachytenom videu. Toto je ale iba jedna strana mince. Kamery s obrovským rozlíšením nájdu pre seba uplatnenie hlavne tam, kde je to naozaj kriticky nevyhnutné z bezpečnostného hľadiska mať detailný obraz a na miestach keď kamera sníma naozaj obrovskú plochu (napríklad parkovisko). Na kvalitu obrazu, však vplýva aj mnoho okolitých faktorov, napríklad osvetlenie, vzdialenosť, umiestnenie kamery a iné. V situáciach kedy nemá kamera ideálne svetelné podmienky alebo nie je vhodne zvolené umiestnenie musíte rovnako hľadať ďalšie spôsoby ako dosiahnuť zlepšenie záznamu.

    Ďalej je dôležité upozorniť, že kamery s vysokými rozlíšeniami adekvátne tomu kladú aj výrazne vyššie nároky na dátovú infraštruktúru čo si vyžaduje samozrejme aj viac diskového priestoru potrebného na uchovávanie a archivovanie záznamu, čo výrazne ovplyvňuje obstarávacie aj prevádzkové náklady.

     Všeobecne platí, že kamery s veľkými rozlíšeniami môžu byť výborné riešenie, avšak iba v prípade, keď sú súčasťou premysleného a dobre naplánovaného bezpečnostného systému, ktorý dokáže naozaj ťažiť z ich potenciálu.

4. Sledovanie kamerami naháňa strach zo zneužitia osobných údajov

    Vždy sa nájde niekto, kto si kamerové systémy spája s tým, že “Veľký Brat” nás sleduje. Našťastie však rastie povedomie a kamery sú vnímané viac ako nástroj prevencie na to aby sme sa všetci cítili bezpečnejšie. 

    Informačné systémy, ktoré pracujú a uchovávajú osobné údaje — pod ktoré spadajú aj kamerové systémy — upravuje zákon. Tieto zákony napríklad určujú, kto je oprávnený na základe licencie od policajného zboru takéto zariadenie namontovať alebo ako sa má so záznamom nakladať a za akých špecifických podmienok, môže iba konkrétna osoba prevádzkovateľa tento záznam použiť.

 

 

    Množstvo nainštalovaných kamerových systémov okolo nás neustále rastie a touto cestou Vám chceme prinášať možnosti a nápady ako dať Vašej investícii do kamier väčšiu pridanú hodnotu možnosťami moderných, cenovo dostupných riešení o ktorých ste možno ani nevedeli, že existujú.

    Ak hľadáte riešenie zabezpečenia Vášho objektu, sme Vám k dispozícii a radi Vám poradíme.

 

Zdroj a inšpirácia pre článok.

Napíšte nám

Povedzte nám o Vašom projekte, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku a zodpovieme všetky otázky.

Chránené testom reCAPTCHA. Ochrana súkromia - Zmluvné podmienky

Prevádzkovateľ neručí za správnosť a úplnosť informácií na týchto internetových stránkach. Prevádzkovateľ môže kedykoľvek bez predchádzajúceho upozornenia realizovať zmeny informácií na týchto internetových stránkach. Prevádzkovateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné škody, ktoré užívateľom môžu vzniknúť v súvislosti s používaním stránok.