Cookie Consent by Free Privacy Policy website

4 dôvody, prečo si vybrať IP kamery


4 dôvody, prečo si vybrať IP kamery

Dnes Vám dávame do pozornosti dôvody, prečo by ste mali naozaj zvážiť, či si vyberiete moderné digitálne IP kamery, alebo síce možno lacnejší, ale už takmer zastaralý, analógový kamerový systém založený na technológii z 50-tych rokov minulého storočia.

Možno sa pýtate: „Analógové kamery sú lacnejšie, tak prečo by sme mali platiť viac za IP kamery?“

1. Rozlíšenie

Najdôležitejším argumentom v prospech IP kamerového systému je možnosť nahrávať video vo vysokom HD alebo FullHD rozlíšení. Vysoké rozlíšenie záznamu v mnohých situáciách napomáha vyriešiť problém alebo priamo odhaliť a zaručene identifikovať páchateľa. IP kamery štandardne nahrávajú vo svojom maximálnom rozlíšení - 720p (1,3 MPix), 1080p (3 MPix) alebo vyššom a dokážu samozrejme nahrávať aj v rozlíšení CIF alebo D1. Pri analógových kamerách, žiaľ, takúto možnosť voľby nemáte.

Pre ilustráciu - 720p (1280x960 px) je ekvivalent 16x CIF a 1080p (1920x1080 px ) je ekvivalent až 64x rozlíšenie CIF! Analógový záznam sa s IP záznamom naozaj nemôže ani len porovnávať.

Porovnanie rozlíšenia CCTV a IP kamier

2. Technológia

IP protokol je vo svete v súčasnosti najrozšírenejší sieťový protokol pre prenášanie informácií v digitálnom formáte - v našom prípade videa z Vášho kamerového systému. IP je živý a neustále sa vyvíjajúci protokol. V súčasnosti používa takmer celý svet verziu 4 (IPv4), na svete je už však verzia 6 (IPv6), ktorá bude postupne prevládať.

Oproti tomu stojí analógová techonológia PAL, ktorá bola vynájdená v 50-tych a patentovaná v 60-tych rokoch minulého storočia ako štandard pre prenos analógového videa (napríklad aj bežnej televízie). PAL sa používa aj v CCTV analógových kamerových systémoch, ako však vidíte na mape, nie je to jediný štandard. Krajiny ako Holandsko, Švajčiarsko, Švédsko, Fínsko a ďalšie ho už napríklad vôbec nepoužívajú.

Analógové štandardy PAL, NTSC, SECAM

3. Topológia

Vyššie obstarávacie náklady IP kamier môže často vykompenzovať cena montáže a inštalácie. Dôvodom pre toto tvrdenie je topológia kamerového systému.

Pri IP kamerách sa používa zbernicová topológia a štrukturovaná kabeláž CAT5 (8-žilový ethernet kábel) s možnosťou Power over ethernet, kedy je jeden kábel použitý pre prenos dát aj pre napájanie kamery. Ku každej kamere teda vedie iba jeden kábel. Na spájanie kamier na jednom poschodí je možné použiť switch, a potom viesť už iba jeden kábel medzi poschodiami. Veľkou výhodou tejto topológie a technológie je jej rozšíriteľnosť - jednoducho do switchu pripojíte ďalšiu kameru a hotovo. Tiež je tu možnosť bezdrôtových spojení, ktoré je možné realizovať podstatne jednoduchšie ako pri analógových kamerách.

Topológia zapojenia IP kamier


Naopak pri analógových CCTV kamerách, ako už napovedá ich názov - uzavretý televízny okruh (pozn.: Prekad z angl. Closed Circuit Television), nie je takéto rozšírenie možné. DVR majú pevný a obmedzený počet vstupov (4, 8, 16, 32) a pridanie ďalšej kamery takmer vždy znamená nákup nového zariadenia. Hviezdicová topológia („chobotnica“) analógových kamier je tiež v nevýhode. Každá kamera potrebuje dva káble - jeden pre video, jeden pre napájanie. Každý video kábel musí byť nutne pripojený do DVR, čo kladie omnoho vačšie nároky na rozsah kabeláže a práce s ňou spojené. (pozn.: Áno, existujú káblové konvertory, tzv. „baluny“, avšak tie prinášajú viac problémov ako benefitov. O tom však inokedy…)

Topológia zapojenia CCTV kamier

4. Inteligencia

Analógové kamery vo všeobecnosti považujeme za „hlúpe“ v zmysle, že ich výstupom je iba video. S výnimkou PTZ kamier neexistuje jednoduchá možnosť, ako vzialene spravovať a nastavovať analógové kamery. Analógové kamery v sebe nemajú naprogramovanú žiadnu inteligenciu, ako napríklad detekciu pohybu, ktorá by bola vyhodnocovaná na strane kamery.

Naproti tomu IP kamery sú same o sebe v podstate počítače s integrovanou kamerou s vysokým rozlíšením. Nielen že môžeme vzdialene nastaviť obraz (rozlíšenie, jas, snímkovosť…), ale možno napríklad aj detekovať pohyb, sabotáž, pripojiť na magnetický senzor, odoslať e-mailovú notifikáciu, ukladať snímky na SD kartu priamo v kamere…

Je teda jasné, že po oboznámení klienta s týmito a ďalšími výhodami digitálneho IP kamerového systému verzus analógového systému strácajú námietky k cene svoju váhu. Pokiaľ však klient požaduje presný, pevný počet kamier a DVR, vtedy CCTV vyhráva. Jedným dychom však treba dodať, že vačšina klientov požaduje aj vzdialené sledovanie kamier, ktoré vyžaduje DVR s ethernetovým portom a s tým spojené internetové pripojenie, switche, routre, počítače, aplikácie a všetko to, čo inak používa IP kamerový systém…

Žijeme v digitálnej ére a analógové CCTV kamery postupne čaká osud veľkých CRT televízorov a monitorov, s ktorými si dnes už ani nevieme predstaviť život. Výhod IP kamier je mnoho a predsa len, nekupujete si iba kamery, kupujete si Vaše bezpečie.

Prehľad sumarizujúci základné rozdiely a porovnávajúci kamerové technológie:

  Analógové kamery (CCTV) Digitálne IP kamery (HD)
Technológia PAL (zo 60-tych rokov) TCP/IP protokol
Rozlíšenie CIF – 360 x 240 px
D1 – 720 x 480 px
960H – 960 x 582 px
720p - 1280 x 960 px
1080p - 1920x1080 px
a viac
Topológia Hviezda (tzv. „chobotnica“, všetky káble sa stretávajú v jednom bode) Ethernet (zbernicová)
Typ kabeláže + konektor RG59 (siamese) + BNC CAT5 + RJ45
Nahrávacie zariadenie DVR (Digital Video Recorder) NVR (Network Video Recorder)
Rozšíriteľnosť Nie, fixný počet vstupov na DVR, pre pridanie kamery je nutné ďalšie alebo nové DVR IP kameru jednoducho zapojíte do switchu a donastavíte NVR
Video po internete Áno (malé rozlíšenie) Áno (vysoké rozlíšenie), záleží od kvality internetového pripojenia (upload)
iPhone/Android aplikácie Áno Áno
Cena systému Lacné kamery, drahá kabeláž a práce s ňou spojené Drahšie kamery, jednoduchšie zapojenie

Napíšte nám

Povedzte nám o Vašom projekte, radi Vám vypracujeme cenovú ponuku a zodpovieme všetky otázky.

Chránené testom reCAPTCHA. Ochrana súkromia - Zmluvné podmienky

Prevádzkovateľ neručí za správnosť a úplnosť informácií na týchto internetových stránkach. Prevádzkovateľ môže kedykoľvek bez predchádzajúceho upozornenia realizovať zmeny informácií na týchto internetových stránkach. Prevádzkovateľ nenesie žiadnu zodpovednosť za prípadné škody, ktoré užívateľom môžu vzniknúť v súvislosti s používaním stránok.